Zobacz wszystko

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O ZASIĘGU

Zapewne zastanawiasz się, czy zasięg samochodu elektrycznego spełni Twoje oczekiwania.

Zasięg naszych samochodów elektrycznych sięga 350 km, a hybryd plug-in w trybie elektrycznym − nawet 55 km (norma WLTP*).

Te potwierdzone badaniami wartości mogą jednak różnić się w praktyce. Zależy to od wielu czynników, takich jak prędkość, temperatura zewnętrzna i wewnętrzna, styl jazdy oraz obciążenie.

    Około 2/3 kierowców w trakcie dnia pracy pokonuje mniej niż 50 km, z czego połowa przypada na miasto, a połowa na przejazdy poza nim. Wniosek? Zasięg naszych samochodów elektrycznych

    będzie w większości przypadków wystarczający i zaspokoi codzienne potrzeby, nawet przy bardzo  intensywnym wykorzystaniu energii zgromadzonej w akumulatorach. Dotyczy to również

    hybryd plug-in, których zasięg w trybie elektrycznym wystarczy do pokonania zdecydowanej większości codziennych tras.

 

    Przyjrzyj się czynnikom, które mają wpływ na zasięg samochodu.

 

    * Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure - światowa zharmonizowana procedura testowa samochodów lekkich

TWÓJ STYL JAZDY ORAZ INNE CZYNNIKI MAJĄCE WPŁYW NA ZASIĘG
PRĘDKOŚĆ
Przy prędkości 130 km/h zasięg samochodu elektrycznego maleje o połowę w porównaniu do danych WLTP.
Przy drogach szybkiego ruchu zlokalizowane są liczne szybkie ładowarki, dzięki którym w trakcie przerwy na kawę czy obiad uzupełnisz energię w akumulatorach. W zależności od modelu można odzyskać nawet 80% zasięgu w zaledwie 30 minut (po podłączeniu do stacji ładowania o mocy 100 kW). 
TEMPERATURA
Warunki pogodowe mają wpływ na zasięg Twojego samochodu. Ogrzewanie lub schładzanie kabiny powoduje zwiększone zużycie prądu.
Po podłączeniu samochodu do źródła energii warto skorzystać z funkcji wstępnego ustawienia temperatury wnętrza − dzięki temu rozpoczniesz podróż w komfortowych warunkach i zachowasz optymalny zasięg. 
STYL JAZDY
Twój styl jazdy ma wpływ na zasięg samochodu.
Staraj się prowadzić płynnie, by go zoptymalizować. 
OBCIĄŻENIE
Jazda z dużym obciążeniem lub akcesoriami zamontowanymi na dachu zwiększy zużycie energii.  
SYMULATOR ZASIĘGU
Przeprowadź symulację zasięgu elektrycznego Citroëna w zależności od prędkości i temperatury zewnętrznej.

STOSUJ ZASADY EKOJAZDY

PROWADŹ PŁYNNIE

Stosując płynny styl jazdy unikasz nadmiernego zużycia energii. Spróbuj przewidzieć hamowanie i zwalnianie, unikaj gwałtownych manewrów. Gdy korzystasz z dróg szybkiego ruchu, zwróć uwagę na prędkość, ponieważ szybka jazda znacząco redukuje zasięg.

WSTĘPNE USTAWIENIE TEMPERATURY

Skorzystaj z opcji wstępnego ustawienia temperatury samochodu w trakcie ładowania. Dzięki temu unikniesz nadmiernego poboru energii w celu ogrzania lub schłodzenia wnętrza w trakcie jazdy.

KORZYSTAJ Z RÓŻNYCH TRYBÓW JAZDY

Korzystaj z trybu B, aby ładować akumulatory podczas hamowania i zwalniania. W przypadku modeli hybrydowych wybieraj tryb elektryczny w przypadku krótkich przejazdów i tryb hybrydowy podczas dłuższych tras. W modelach elektrycznych korzystaj z trybu Eco, który optymalizuje zasięg.

DBAJ O OPONY

Upewnij się, że opony są w dobrym stanie, a ciśnienie w nich ma odpowiednią wartość. Dzięki temu zoptymalizujesz zużycie energii.

ODKRYJ GAMĘ ZELEKTRYFIKOWANYCH MODELI CITROËNA