Zobacz wszystko

WSZYSTKO, CO POTRZEBUJESZ WIEDZIEĆ O ŁADOWANIU

W domu, w pracy, w trakcie podróży − dostępnych jest wiele metod ładowania, dzięki którym możesz w pełni i bezproblemowo korzystać z zalet Twojego Citroëna. 
GNIAZDKO DOMOWE

W większości domów montowane są gniazdka jednofazowe, zdarzają się jednak również gniazdka

trójfazowe. Koniecznie sprawdź rodzaj Twojej instalacji elektrycznej przed zakupem rozwiązania do ładowania

 
STACJA ŁADOWANIA

Jej parametry określają moc i czas ładowania Twojego samochodu elektrycznego lub hybrydy plug-in.
Możesz uzupełnić energię na różne sposoby: korzystając ze standardowego lub wzmocnionego gniazdka domowego, wybierając ładowanie przyspieszone za pośrednictwem stacji Wall Box zainstalowanej w domu lub podłączając samochód do stacji ładowania w miejscu publicznym lub przy drodze. Stacje szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW wyposażone są w zintegrowany kabel i nie są kompatybilne z hybrydami plug-in.

 

 
 KABEL DO ŁADOWANIA

Szybkość ładowania zależy również od przepustowości kabla. Należy dostosować typ kabla do wybranej metody ładowania.

Stacje szybkiego ładowania o mocy 50 kW lub wyższej wyposażone są w zintegrowany kabel.

 
ŁADOWARKA POKŁADOWA

Jej rolą jest konwersja prądu zmiennego pochodzącego z gniazdka lub stacji ładowania (nie dotyczy stacji szybkiego ładowania) na prąd stały zasilający akumulatory. Moc ładowarki pokładowej ma wpływ na szybkość ładowania.

W zależności od modelu opcjonalnie dostępne są ładowarki pokładowe o wyższej mocy, które optymalizują czas ładowania.

 
AKUMULATORY

Czas ładowania rośnie wraz ze wzrostem pojemności akumulatorów trakcyjnych.

Akumulatory instalowane w naszych samochodach elektrycznych i hybrydowych objęte są gwarancją na 8 lat lub 160 000 km do poziomu 70% fabrycznej wydajności.

Akumulatory w samochodach elektrycznych marki Citroën są kompatybilne z szybkimi i superszybkimi publicznymi stacjami ładowania.

 

KABEL DO KAŻDEJ METODY ŁADOWANIA

Możesz skorzystać z różnych typów kabli, które optymalizują proces ładowania samochodu. W zależności od modelu są one dostępne jako wyposażenie standardowe, opcjonalne lub akcesorium.

Kabel standardowy typ 2

Kabel ten przenosi moc do 1,8 kW i jest kompatybilny z gniazdkiem domowym. 

Kabel wzmocniony typ 2

Kabel ten przenosi moc do 3,7 kW i jest kompatybilny ze wzmocnionym gniazdkiem domowym typu Green'up, znacznie bardziej wydajnym niż standardowe gniazdko domowe.  

Jednofazowy kabel typ 3

Kabel ten przenosi moc do 7,4 kW i jest kompatybilny z domową stacją Wall Box lub z publiczną stacją ładowania. Ładując akumulatory za pośrednictwem Wall Box uzupełnisz energię w hybrydzie plug-in w 2 godziny, a w samochodzie elektrycznym − w czasie poniżej 1 nocy.
Aby skorzystać z tej metody ładowania w hybrydzie plug-in, należy doposażyć samochód w opcjonalną ładowarkę pokładową o mocy 7,4 kW.

Trójfazowy kabel typ 3

Kabel ten przeznaczony jest do samochodów elektrycznych i przenosi moc do 22 kW. Współpracuje on z urządzeniem jednofazowym (Wall Box o mocy 7,4 kW) lub trójfazowym (Wall Box o mocy 11 kW), zainstalowanym w domu lub w pracy. Idealnie sprawdza się również podczas korzystania z publicznych stacji ładowania. W miarę możliwości korzystaj z ładowania trójfazowego − jest ono znacznie szybsze.
Aby skorzystać z tej metody ładowania, należy doposażyć samochód w opcjonalną ładowarkę pokładową o mocy 11 kW.
ŁADOWANIE SAMOCHODU TYPU HYBRYDA PLUG-IN

Możesz ładować akumulatory w Twoim samochodzie korzystając ze zwykłego gniazdka domowego i kabla, który jest wyposażeniem standardowym samochodu.
Jeżeli chcesz zwiększyć szybkość ładowania, zainstaluj gniazdko wzmocnione lub stację Wall Box. Mają one różną charakterystykę:

● Wall Box ma większą moc i maksymalnie skraca czas ładowania
● Gniazdko wzmocnione może być rozsądnym kompromisem − choć ładuje akumulatory wolniej niż Wall Box, jest jednocześnie tańszym rozwiązaniem.

Wall box 7,4 kw lub 11 kw:

Instalacja stacji ładowania Wall Box to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia optymalizację czasu ładowania.

Wzmocnione gniazdko o mocy 3,7 kw

Odzyskasz 100% energii (czyli do 55 km zasięgu) w czasie poniżej 4 godzin.

 

Zasięg w trybie elektrycznym wynosi między 54 a 55 km w zależności od wybranych opcji wyposażenia. Jest on uzależniony od aktualnych warunków eksploatacyjnych.*

Standardowe gniazdko

Odzyskasz 100% energii (czyli do 55 km zasięgu) w czasie poniżej 7 godzin.


Zasięg w trybie elektrycznym wynosi między 54 a 55 km w zależności od wybranych opcji wyposażenia. Jest on uzależniony od aktualnych warunków eksploatacyjnych.*

Ładowanie samochodu elektrycznego

Masz do wyboru kilka rozwiązań, dzięki którym naładujesz akumulatory w domu lub w pracy. Wybrane rozwiązanie musi być dostosowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i charakterystyki instalacji elektrycznej.

 

Wall Box 7,4 kW lub 11 kW:

 

  • Instalacja stacji ładowania Wall Box to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia optymalizację czasu ładowania. Nasz partner Elocity udzieli Ci wsparcia w audycie twojej instalacji i montażu wybranego urządzenia.

 

Wzmocnione gniazdko domowe typu Green'up:

 

  • Instalacja tego rozwiązania nie generuje wysokich kosztów. Jest ono optymalne, gdy nie używasz samochodu zbyt często. Umożliwia naładowanie akumulatorów do poziomu 60% w trakcie nocy.

 

Standardowe gniazdko domowe:

 

  • Możesz również podłączyć samochód do zwykłego gniazdka. Nie jest to rozwiązanie preferowane w przypadku samochodów elektrycznych, ponieważ ładowanie zajmuje bardzo wiele czasu − w trakcie nocy można uzupełnić do 30% energii w akumulatorach, dlatego warto używać go okazjonalnie. Zanim zaczniesz z niego korzystać, sprawdź wraz z profesjonalistą specyfikację Twojej instalacji elektrycznej.

Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy od pojemności akumulatorów, mocy ładowarki pokładowej i metody ładowania. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych danych. Aby uzyskać bardziej precyzyjne wyliczenia, skorzystaj z naszego symulatora czasu ładowania.

 

W przypadku Citroëna ë-C4 100% ëlectric orientacyjny czas ładowania przedstawia się następująco:

 

  • Wall Box 11 kW: 5 godzin
  • Wall Box 7,4 kW: 7 godzin 30 minut
  • Wzmocnione gniazdko Green'up: odzyskanie zasięgu 100 km w 4 godziny 30 minut (w przypadku gniazdka standardowego zajmuje to 9 godzin)

 

W przypadku Citroëna ë-SpaceTourer 100% ëlectric orientacyjny czas ładowania przedstawia się następująco:

 

  • Wall Box 11 kW: od 5 godzin do 7 godzin 40 minut w zależności od pojemności akumulatorów
  • Wall Box 7,4 kW: od 7 godzin 30 minut do 11 godzin 20 minut w zależności od pojemności akumulatorów
  • Wzmocnione gniazdko Green'up: uzupełnienie energii do poziomu 60% w trakcie nocy

CZAS ŁADOWANIA

Przeprowadź symulację czasu ładowania w zależności od wybranego źródła zasilania. 

ŁATWY DOSTĘP DO PUBLICZNYCH STACJI ŁADOWANIA

W Europie dostępnych jest aktualnie ponad 300 000 stacji ładowania, ich sieć wciąż rośnie. Stacje zlokalizowane są tam, gdzie ich potrzebujesz: na parkingach, w centrach miast, galeriach handlowych, supermarketach, miejscach obsługi podróżnych przy drogach szybkiego ruchu czy przy serwisach samochodowych. Dostęp do tych stacji jest możliwy za pośrednictwem specjalnej karty lub aplikacji, które umożliwiają dokonanie płatności. Rachunku za ładowanie nie możesz uregulować na miejscu gotówką lub za pomocą karty bankowej.


Aby naładować samochód za pomocą publicznej stacji ładowania typu Wall Box, zabierz ze sobą kompatybilny kabel. Możesz go nabyć w dziale akcesoriów w sieci Citroën.

CORAZ WIĘKSZA SIEĆ SZYBKICH STACJI ŁADOWANIA

Zrób sobie przerwę, napij się kawy i odzyskaj do 80% zasięgu.

Autostradowa sieć stacji szybkiego ładowania dynamicznie rozwija się.

Dzięki funkcji Charge My Car* możesz w spokoju zaplanować podróż: wybrać optymalną trasę oraz obliczyć łączny czas przejazdu wraz z przerwami na ładowanie.

Stacje szybkiego ładowania (o mocy powyżej 50 kW) wyposażone są w zintegrowany kabel i nie są kompatybilne z hybrydami plug-in. Umożliwiają one odzyskanie 80% zasięgu samochodu elektrycznego w czasie około 30 minut.

 

* Funkcja dostępna w aplikacji Free2Move.

ZLOKALIZUJ KOMPATYBILNE STACJE
Znajdź stację ładowania kompatybilną z twoim samochodem. bez względu na to, gdzie aktualnie jesteś